Śmiertelność matek i płodów po operacji pomostowania żołądka na otyłość olbrzymią

Działania przeciw otyłości, w szczególności obejście żołądka Roux-en-Y, są coraz częstsze. W Stanach Zjednoczonych w 2003 r. Wykonano 103 000 takich operacji.1 Informujemy o powikłaniach procedury obejścia żołądka, która doprowadziła do śmierci kobiety w ciąży i jej płodu.
Rysunek 1. Rycina 1. Żołądkowy jelit z przepukliny wewnętrznej. Zbliżenie pokazuje rumień i erozję błon surowiczych najbardziej widocznych na skrzyżowaniu jelita i krezki. (Dzięki uprzejmości Mary Kwaan, MD, Brigham and Women s Hospital.)
W 31. tygodniu ciąży 41-letnia kobieta (gravida 1) przedstawiła w swoim szpitalu środowiskowym ból brzucha, nudności i wymioty, które zaczęły się 30 minut po przyjęciu tłustego posiłku. Przeszła operację pomostowania żołądka Roux-en-Y 18 miesięcy wcześniej, ale nadal ważyła 199,6 kg (440 funtów). Wstępna ocena ujawniła nadciśnienie przetargowe bez odbicia. Liczba białych krwinek wynosiła 14 500 na milimetr sześcienny; poziom amylazy wyniósł 54 jednostki na litr. Częstość akcji serca płodu wynosiła 160 uderzeń na minutę. Badanie ultrasonograficzne prawego górnego kwadrantu było negatywne dla kamieni żółciowych. Po 48 godzinach pacjent został przeniesiony do naszej opieki położniczej z przypuszczalną diagnozą pogarszającego się zapalenia trzustki w warunkach pogorszenia stanu klinicznego i wzrostu poziomu amylazy (500 U na litr w momencie przeniesienia). Jej temperatura wynosiła 39 ° C (102.2 ° F), jej częstość akcji serca wynosiła 170 uderzeń na minutę, jej częstość oddechów wynosiła 40 oddechów na minutę, a jej skurczowe ciśnienie krwi wynosiło 78 mm Hg. Pomiary gazu z krwi tętniczej wykazały pH 7,13, a deficyt zasad wynosił 12 mmol na litr. Ultrasonografia wykazała śmierć płodu. Pacjent był intubowany, podawano płyny i wazopresory. Przeszła operacyjną laparotomię, która ujawniła, że większość jej jelita cienkiego została przepuklina przez wlew krezki powstały w wyniku operacji pomostowania żołądka. Żołądkowe jelita o długości 61 cm (2 stopy) usunięto (Figura 1). Wykonano cięcie cesarskie w celu ewakuacji nieżywego płodu. Trzy godziny po zabiegu pacjent miał migotanie komór i umarł.
Wśród pacjentów poddanych zabiegowi pomostowania żołądkowego Roux-en-Y 84 procent stanowią kobiety, a większość z nich jest w wieku rozrodczym.2 Utrata masy ciała w chorobliwie otyłych kobietach może skutkować zwiększoną aktywnością seksualną i poprawą płodności.3 Tak więc liczba kobiet, które przechodzą ta procedura i zajście w ciążę prawdopodobnie wzrośnie.
Katastroficznym powikłaniem pomostowania żołądkowego Roux-en-Y jest zawał jelitowy powstały w wyniku przepukliny przez defekt anatomiczny powstały podczas zabiegu. Szacuje się, że występuje u maksymalnie 2 procent pacjentów. Objawy i oznaki wewnętrznego przepukliny mogą być subtelne i niespecyficzne; Diagnoza jest często ustalana dopiero po wolnym zawale jelitowym lub laparotomii. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej i przemieszczenie jelita cephalada związane z powiększeniem macicy grawitacyjnej mogą przyczyniać się do patogenezy przepukliny jelitowej.4
Potencjalne powikłania zabiegu powinny być rutynowo rozważane u kobiet w ciąży iu osób niepochodzących, które przeszły tę operację i występują z bólem brzucha Tomografia komputerowa (CT) stanowi minimalne ryzyko dla płodu 5 i jest zalecana u tych pacjentów. Ponieważ CT jest stosunkowo niewrażliwe na wykrycie wewnętrznego przepukliny, należy rozważyć laparotomię rozpoznawczą w odpowiednich warunkach klinicznych.
Kimberly A. Moore, MD
David W. Ouyang, MD
Edward E. Whang, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115
5 Referencje1. Steinbrook R. Chirurgia ciężkiej otyłości. N Engl J Med 2004; 350: 1075-1079
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Pope GD, Birkmeyer JD, Finlayson SR. Krajowe trendy w wykorzystaniu i szpitalnych efektach chirurgii bariatrycznej. J Gastrointest Surg 2002; 6: 855-860
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Marceau P, Kaufman D, Biron S, i in. Wyniki ciąż po odejściu żółciowo-trzustkowym. Obes Surg 2004; 14: 318-324
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Johnson BL, Lind JF, Ulich PJ. Przepuklina przepuklinowo-odbytnicza podczas ciąży. South Med J 1992; 85: 650-652
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Komitet ds. Położnictwa. Wytyczne do obrazowania diagnostycznego podczas ciąży. Opinia Komitetu nr. 158. Washington, DC: American College of Obstetricians and Gynecologists, September 1995.
Google Scholar
(72)
[przypisy: polyporus, ceftriakson, celiprolol ]
[patrz też: tęgoryjec dwunastnicy leczenie, sachol opinie, tęgoryjec ]